تاوان ضربه‌ به شهرها (بخش نخست)

  • 1401/03/11 - 17:30
  • تعداد بازدید: 2010
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

تاوان ضربه‌ به شهرها (بخش نخست)

نیروی هوایی عراق، جانی در پی انتقام از ضربه‌هایی که خورده بود، می‌کوشید بر پیکره شهرهای ایران ضربه وارد کند. «منصور» و یارانش اما کاری کردند کارستان...

ضربه‌های پی درپی بر پیکرنیروی هوایی عراق درعملیات بزرگ فتح المببن دراولین روزهای بهار۱۳۶۱ توسط نیروی هوایی ایران و به کمک هواپیماهای شکاری وپدافند هوایی زده شد. درپی انتقام و جبران این خسارت، نیروی هوایی عراق به شهرزنی به صورت استفاده از موشک‌های زمین به زمین روسی و هواپیماهای شکاری اقدام کرد.
نیروهای مسلح ایران که بلافاصله بعد ازعملیات فتح المبین طرح  عملیاتی بزرگتررا طراحی وآماده کرده بودند باتوجه به موفقیهای نیروی هوایی وپدافند هوایی ارتش در عملیات فتح المبین در بهار ۱۳۶۱ برای عملیات پیش رو برای آزادسازی خرمشهر تقاضای حضور نیروی هوایی ایران را بیش‌تر طلب می‌کردند واین امر با توجه به شرایط سخت قطعه رسانی با درنظرگرفتن تحریم‌های ظالمانه دشواربود.
زطرفی جانمایی‌های انجام شده برای استقرار سابتهای موشکی سییتم هاگ، نیاز به بررسی بیش‌تری داشت ولی در آن شرایط و حال وهوای جنگ، زمان و مکان اجازه هیچ گونه سخت گیری در محل جانمایی شده را نمی داد. درحالی‌که محل‌های انتخاب شده برای سایتهای موشکی هاگ دربرد توپخانه عراق قرارداشت و دستگاهای حساس والکترونیکی سیستم موشکی هاگ بشدت در مقابل گلوله باران توپخانه عراق آسیب پذیر بودند.
تلاش گسترده وایثارگرانه حمل و نصب وراه اندازی رادار موبایل بسیارقدیمی مربوط به ساخت انگلیس درسال‌های پایانی جنگ جهانی دوم‌ با درنظرگرفتن انهدام کامل رادارمنطقه خوزستان وایلام‌ دردهلران ضرورت اضطراری ایجاب میکرد که تجهیزات بسیار سنگین حمل شده به پایگاه هوایی دزفول سریع نصب و راه اندازی شود که این رادار نصب شده در عملیات فتح المبین بسیار کارساز افتاد. از حیث عملباتی دربخش کنترلر شکاری هواپیماهای شکاری ورصد هواپیماهای دشمن و مهمتر از همه، دراختیار گرفتن کنترل فرماندهی سایتهای موشکی زمین بهوا هاگ‌ ودیگر جنگ افرارهای پدافند هوایی به کار آمد. 
حال با درنظرگرفتن عملیات آرادسازی خرمشهر می بایست تمهیدات دیگری برای این عملیات بزرگ اندیشه شود. می‌باید رادار دیگری مانند رادار موبایل نصب شده در سدّ دزدزفول در ساحل بندر مهم واستراتژیک امام خمینی (بندرشاهپورقدیم در ساحل ماهشهر) حمل ونصب راه اندازی شود که تجارب افسران وهمافران ودرجه داران پدافند هوایی ارتش در رادارسددز دزفول در دربندر امام خمینی بکار آمد وبا سرعت غیرقابل باور نصب وراه اندازی شد.
این بار نیز سرگرد کنترلرشکاری منصور ستاری با توجه به تجارب رادار دزفول با ماموریت خود خواسته در رادار بندر امام خمینی مستقرشد. همه آماده برای آزاد سازی خرمشهر گرمای خوزستان در اوسط اردیبهشت ماه ۱۳۶۱، هیچ اثری در روحیه پرسنل پدافند هوایی نداشت. این روحیه میرفت که بار دیگر تگرار حماسه فتح المبین را زنده و برای نیروی هوایی عراق جهنمی دیگر فراهم‌ کند.
 
ادامه دارد...
 
پایگاه اطلاع رسانی شهید ستاری
 
  • گروه خبری : اسلایدر,زندگی نامه
  • کد خبر : 748
کلمات کلیدی
مدیر محتوا
خبرنگار

مدیر محتوا

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید